Sağlığınıza Dikkat Edin; Bu Dönemde Hasta Olmamaya Bakın!

by Fahrettin Dağlı

Ak Parti iktidarının ilk yıllarında “Sağlıkta Reform” adı altında yürütülen çalışmalar esnasında gerek hekim odaları ve gerekse bazı sol kesimler “sağlık hizmeti özelleştiriliyor” diye eleştiriler getirdiklerinde o zaman bakanlıkta görev yapan birisi olarak ben bile bu eleştirileri ideolojik saplantılar olarak yorumlamıştım. Ama sonuçta bugün haklı çıktılar. Geldiğimiz nokta tam da iddia ettikleri gibi duruyor.

Kamu hastanelerinde görev yapan hekimlerin bir kısmı KHK ile uzaklaştırıldı; bir kısmı yurt dışına gitmek zorunda kaldı; diğer bir kısmı ise özel hastanelere geçti.
Neredeyse bakanlığa bağlı hastaneler ile Üniversite hastanelerinin içleri boşaltıldı. Bu nedenle kamu hastaneleri iki-üç ay sonraya randevu veriyorlar. Adeta hastalara, “burada muayene olma imkanınız yok. İyisi mi, gidin özel hastanelere!” der gibi…

Gelecek nesilleri bile borç altına sokarak devasa şehir hastaneleri yaptınız ama çalıştıracak; hizmet sunumu yapacak hekim bulamaz konuma geldiniz. Yazık ettiniz bu ülkeye; bu topluma…

Adalet sarayları yaptınız; oralardan hukuk çıkmayınca bu sefer cezaevi sarayları yapmaya başladınız. Müteahhitlere milyarlarca para döktünüz şehir hastaneleri kurdunuz; ama orada hastalara iki-üç ay sonrasına randevu verip, özel hastanelere yönlendiriyorsunuz.
Her tarafa beton dökerek sorunları çözeceğinize inandınız. İşte ülkeyi getirdiğiniz hazin nokta…

Bunları Okudunuz Mu?

Yorum Bırak

This website uses cookies to improve your experience. Accept